Billboard Nedir?

19 Eylül 2017

19 Eylül 2017 Posted by: Category: Billboard Reklamları No comments

Billboard Nedir?

Billboard, demir ve alüminyumdan imal edilen, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yollar ve kavşaklara ya da toplu konut projelerinin içerisine konuşlandırılmış ve diğer adıyla açık hava reklam aracı olarak bilinmektedir. Açık hava reklam araçları tanıtım sektöründe 90’lı yılların başında kullanılmaya başladığı ilk reklam mecralarından biridir.

Türkiye’de ilk olarak Ankara’da kullanılmaya başlanmış daha sonra büyük şehirlere yayılmıştır. Günümüzde İstanbul gibi metropol de yaşam tarzı geliştikçe her şey de olduğu gibi reklam sektörü gelişmektedir. Bu sebeple Ankara’ya baktığımızda Billboard Reklam kullanımında İstanbul’dan sonra gelmektedir.

İlk yıllarda altyapı yetersizliğinden bakımsız ve kalite olarak düşük Billboard reklam araçları kullanılırken belediye yönetimlerinin açık hava reklamcılığına el atması ile bu gibi sorunların önüne geçmiş, şehir içerisinde belli sayıda sınırlandırılarak reklam mecrası olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Günümüzde Türkiye’de Billboard Reklamları en çok kullanılan ikinci reklam mecrasıdır.

Klasik Billboard baskı alanı En 3,50 m Boy 2,00 m (350×200 cm) görülen alan ise En 3,40m Boy: 1,90m (340×190 cm) standart boyutlara sahiptir. Işıklı olanların ebadı ise En 3,2 m Boy 2,20m (320×220 cm) ‘dir

Billboard reklam aracına uygulanacak afişlerin 115gr/m2 ağırlığında mat kuşe, su bazlı ve blueback özelliğine sahip olması gerekir. Baskı aşamasında açık hava reklamcılığı için özel olarak üretilen matbaa boyaları kullanılmalıdır. Bu özellikleri taşıyamayan kağıt ve boyaların kullanılmaması durumunda; hazırladığınız afişler yapıştırma işlemi sırasında kolayca yırtılmak tadır. Görselin uygulanması işlemi sırasında yapıştırıcı kullanılması gerektiğinden veya diğer montaj durumlarında görsellerde deformasyona sebep olmakta ve reklam alanına da zarar vermektedir. Görsel kaybının önlenmesi için ölçülere dikkat edilmelidir. Afiş parçalarının kenar kesimleri düzgün olmalı ve bindirme paylarına dikkat edilmelidir.

Etiketler: , ,

Leave a Comment